Święto Wrocławia 2024 | Wrocławski kielich życzeń

Opublikowano 11 CZE 2024

Święto Wrocławia 2024 | Wrocławski kielich życzeń

DATA

30 CZE 2024 - 30 CZE 2024

WERNISAŻ

30 CZE 2024

MIEJSCE

Brama C


„Wrocławski kielich życzeń" to wydarzenie artystyczne o wielowymiarowym charakterze, będące wspólną inicjatywą wrocławskich podmiotów kultury, działających w miejscu jakże charakterystycznym na mapie miasta, kojarzonym przede wszystkim z galerią neonów, czyli na Ruskiej 46 – Przestrzeni dla kultury.

Wydarzenie współtworzą Otwarte Pracownie Plastyczne im. Eugeniusza Gepperta wraz z Galerią Toy Piano, zespoły działające w ramach Wrocławskich Kameralistów oraz Kormorany z K-Stacji. Grupa artystyczna Małe Instrumenty, chór Cantores Minores Wratislavienses, legenda alternatywy i awangardy Kormorany i zespół muzyki dawnej Ars Cantus oraz kwartet męski Stoltzer Ensemble wystąpią wspólnie na płycie podwórka oraz w otwartych oknach kilku lokali proponując widowisko muzyczne, którego przestrzenność nawiązuje do współobecności w tym miejscu artystów, którzy prezentują tak odmienne gatunki muzyczne oraz stylistykę. Święto Wrocławia jest dobrą okazją, by spotkać się razem w twórczej relacji, odwołując się wspólnie do muzycznych korzeni miasta.

Koncert wzbogaci wystawa Otwartych Pracowni Plastycznych wraz Atelier Si,Pb… podsumowująca sezon artystyczny 2023/24, na której prezentowane będą prace z każdej z wielu funkcjonujących pracowni.

Pomysł na konstrukcję wydarzenia opiera się na wykorzystaniu XVI-wiecznej pieśni Bartholomeusa Rothmanna „Poculum Bonae Fortunae”, czyli witaj pucharze pełen szczęścia. Napisany na zamówienie Rady Miejskiej ówczesnego Wrocławia w formie druku ulotnego, został zapisany w kształcie wielopiętrowego kielicha. Utwór ten, ściśle powiązany z historią Wrocławia, stanowi punkt wyjścia muzycznej części projektu. Każdy z zespołów biorących w nim udział wykona powyższy utwór w swojej własnej, jakże mocno odmiennej, niepowtarzalnej stylistyce. Dzieło zostanie muzycznie przetworzone przy zastosowaniu tożsamych dla danego zespołu środków wyrazu i technik. Jako kulminacja całego wydarzenia nastąpi niepowtarzalna próba wykonania utworu przez wszystkich muzyków biorących udział w wydarzeniu. Oprócz elementu wspólnego, każdy z podmiotów zaprezentuje krótki program ukazujący własną aktywność muzyczną.

Pomiędzy poszczególnymi prezentacjami Iza Starzec, dziennikarka zajmująca się kulturą i publicystką muzyczną, wprowadzi w wydarzenie i przybliży działalność oraz najnowsze plany artystyczne podmiotów biorących udział w projekcie, w tym także Otwartych Pracowni Plastycznych, których wystawa prac stanowi niewątpliwie doskonałe zwieńczenie wieczoru spędzonego w tym wyjątkowym miejscu na mapie Wrocławia.

Wstęp wolny

Organizatorzy:
Otwarte Pracownie Plastyczne im. Eugeniusza Gepperta z Galerią Toy Piano | otwartepracownie.pl
Wrocławscy Kameraliści | kameralisci.pl