Opublikowano 05 CZE 2024
Angelus Silesius /Anioł Ślązak, czyli Johannes Scheffler. Pracował m.in. jako lekarz we wrocławskim klasztorze Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, w którego gmachu mieści się dziś Ossolineum. Biblioteka zainicjowała uczczenie 400. rocznicy urodzin wybitnego Wrocławianina, zachęcając inne miejskie instytucje kultury do włączenia się w te obchody.
W ramach współpracy z ODT Światowid, w Galerii Toy Piano już 7 czerwca ( godz. 17.00, ul Ruska 47) odbędą się dwa wykłady :
NIE-ZIEMSKI WĘDROWIEC ZE ŚLĄSKA
Prezentacja poświęcona będzie analizie tekstów Angelusa Silesiusa, z naciskiem na przekłady dokonane przez Mickiewicza i Andrzeja Lama. Anna Doroczyńska pomija tu biografię poety, koncentrując się na własnych, nowatorskich interpretacjach jego twórczości. Wykład ma na celu wyjaśnienie zagadkowej postawy Angelusa, który jako kaznodzieja dążył do świętości i pragnął podzielić się swoją duchową ścieżką z innymi. W kontekście wojny trzydziestoletniej oraz barokowego przerażenia związanego z czającą się śmiercią i poczuciem niepewności, uczestnicy odkryją głębokie filozoficzne i mistyczne refleksje zawarte w dziełach Silesiusa.
Anna Doroczyńska
Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem profesora Artura Sandauera, gdzie temat jej seminarium to "Poezja XX wieku". Przygotowywała montaże esejów interpretacyjnych w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Pisze wiersze, ponieważ przychodzą jej do głowy, a dwa tomiki jej poezji, "TO TAK" (2001) oraz "CZERWONE WINO" (2023), zostały opublikowane. Brała udział w prezentacjach poezji i małej prozy we wrocławskim teatrze Kalambur, co zostało podsumowane publikacją "Poetyckie raporty z rzeczywistości" (2003). Pochodzi z rodziny o tradycjach nauczycielskich i lubi kontakty z młodzieżą – chętnie dzieli się swoją wiedzą i pasją. Maluje dla przyjemności. Jej rodzinnym miastem jest Kazimierz Dolny nad Wisłą, gdzie od XVI wieku stoi dom jej dziadków, według rodzinnej legendy.
ANGELUS SILESIUS. SZTUKA NA USŁUGACH MISTYKI
Podczas wykładu Beata Sebzda omówi poglądy Angelusa Silesiusa na sztukę o tematyce religijnej, związki mistyka i poety z opactwem cystersów w Krzeszowie oraz jego kalwarią. Uczestnicy poznają także "Krzeszowski modlitewnik pasyjny", do którego ilustracje zaprojektował Michael Willmann, największy śląski malarz doby baroku.
Beata Sebzda
Historyk sztuki zawodowo związana ze Śląskiem i jego zabytkami. Absolwentka studiów podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Korzysta z możliwości, jakie dają Otwarte Pracownie Plastyczne, by poszerzać swoje umiejętności i wiedzę.
Organizatorzy: Otwarte Pracownie Plastyczne im. Eugeniusza Gepperta, ODT Światowid, Galeria Toy Piano
Drodzy słuchacze, 11 września rozpoczynamy kolejny rok pracy [...]
Z wielką radością chcielibyśmy złożyć wszystkim serdeczne po [...]
Od 21 grudnia do 3 stycznia Otwarte Pracownie Plastyczne będ [...]
Otwarte Pracownie będą nieczynne od 28 marca do 1 kwietnia. [...]